For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Krepšelis

Krepšelis tuščias

Kaip fotografuoti numizmatiką? 2. Apšvietimas

Tinkamas apšvietimas vienas iš svarbiausių geros nuotraukos veiksnių, tačiau tai nereiškia, kad Jums reikia brangių studijinių blyksčių – užtenka paprasčiausios kaitrinės lempos, stalinio šviestuvo ar LED lempos. Pagrindinis privalumas turint blykstę – greitis. Blykstė per akimirksnį gali išspinduliuoti labai galingą šviesos srautą, todėl nereikia fotoaparato laikyti labai stabiliai ir tas labai pagreitina fotografavimą. Dėl šios priežasties aš irgi naudoju blykstes, tačiau analogiškas rezultatas būtų gautas su paprasta lempa, tiesiog fotoaparatą reiktų laikyti itin stabiliai iki 1 sekundės ir daugiau. Dėl to dažnai naudojami trikojai ar fotoaparatai tvirtinami ant stabilaus pagrindo.

Kalbant apie fotografavimą reiktų pradėti nuo to, kad moneta dažniausiai yra blizgus paviršius, todėl atspindi aplinką. Pagrindinis fizikos dėsnis susijęs su šia tema – atspindžio kampas yra lygus šviesos kritimo kampui, vadinasi atspindžius ant monetos galime įsivaizduoti, kaip teniso kamuoliuką atšokantį nuo stalo ar kito paviršiaus. Jei paviršius blizgus kaip monetos, tai metus kamuoliuką ant konkrečios monetos vietos matysime tam tikrą aplinkos atvaizdą į kurį atsitrenktų nuo monetos atšokęs kamuoliukas.

Numizmatikai fotografuoti dažniausiai naudojama „axial lighting“ technika. Tam tereikia gabalo stiklo, organinio stiklo ar skaidraus plastiko. Paprasčiausias būdas ką radau ir savo namuose tai nuotraukų rėmelis. Iš jo išėmus nuotrauką lieka puikiai tinkantis stiklo gabalas. Jį reiktų pastatyti pavertus 45 laipsnių kampu. Šiuo atveju tiesiog parėmiau albumo dėklu ir kad būtų tvirčiau priklijavau lipnia juostele. Kairėje pusėje matosi blykstė, bet kaip jau minėta anksčiau, galite naudoti bet kokią lempą. Dešinėje pusėje reiktų juodo objekto, kuris neleis atsispindėti šviesai ir atsirasti nereikalingiems atspindžiams. Tam galite panaudoti ir juodą popierių ar tamsią dėžę.

Fotografavimui paruošta moneta – kiek galima gražiau ją nuvalius – dedama ant juodo popieriaus lapo. Galite naudoti ir kitą popieriaus spalvą jei norite už monetos turėti kitos spalvos foną. Šiuo atveju buvo nuspręsta monetą fotografuoti juodame fone.

Dabar reikalinga maža detalė – juodas vamzdelis. Aš jį pasiruošiau iš kito juodo A4 lapo jį sulankstęs ir susegęs sąvaržomis. Šio vamzdelio diametras nėra labai svarbus, tačiau jis lemia monetos briaunų ir kitų reljefų tamsumą bei išryškinimą. Moneta turi būti įdėta šio vamzdelio centre ir nuo jos kraštų turėtų likti bent po keletą centimetrų.

Fotografuoti reiktų iš viršaus – moneta turi likti už stiklo. Iš pradžių gali atrodyti keista, bet pasiekti tinkamą rezultatą tai vienas iš geriausių metodų.

Kad nebūtų per daug ryškių atspindžių reikia „Švelnios“ šviesos, tam buvo panaudotas difuzorius išsklaidantis šviesą – paprastas baltas A4 lapas pro kurį šviečiama.

Taigi galutinis išdėstymas atrodo taip: lempa šviečia pro baltą lapą, kuris išsklaido šviesą ir ją suminkština. Ši šviesa toliau sklinda iki stiklo ir atsispindėjusi nuo jo (kaip jau minėta iš fizikos atspindžio kampas lygus šviesos kritimo kampui) apšviečia monetą, todėl visos plokščios monetos vietos bus šviesios. Monetos reljefas ir briaunos išryškės ir taps juodos, nes atspindžiai ant neplokščių monetos dalių bus atspindžiai nuo juodo vamzdelio. Kuo vamzdelis aukštesnis ir siauresnis, tuo labiau išryškės briaunos.

Rezultatas:

Kaip ir tikėtasi monetos plokščios dalys yra šviesios, o briaunos tamsios. Kontrastas gerai išryškina monetos tekstūrą ir reljefą. Toks apšvietimas davė pakankamai gerą rezultatą, tačiau plokščia dalis yra šiek tiek nuobodi – labai tolygiai apšviesta. Daug įdomesnis rezultatas būtų gautas jei plokščia monetos dalis būtų apšviesta netolygiai, pvz su gradientu. Gradientas tai tolygus šviesos perėjimas iš didesnio šviesumo į mažesnį.

Kaip jau įsitikinome plokščia monetos dalis atspindi baltą popierinį difuzorių – popieriaus lapą. Jis buvo apšviestas tolygiai, todėl norint gauti gradientinį apšvietimą ant monetos plokštumos – gradientu turi būti apšviestas ir difuzorius. Tą galima padaryti apšvietimo lempą pasukus kampu į difuzorių, taip kad vienoje vietoje ji beveik liestų difuzorių.

Rezultatas:

Dabar aiškiai matome, kad moneta ties kairės pusės apačia apšviesta ryškiau, o einant į dešinės pusės viršų apšvietimas blėsta. Gavome gradientinį apšvietimą plokščioje monetos dalyje, o briaunas išlaikėme kontrastingas – tamsias.

Trečiasis variantas būtų ant pačio difuzoriaus užklijuoti tam tikras tamsaus popieriaus skiautes, tam, kad sukurtume šešėlius ir šviesias vietas ant difuzoriaus.

Rezultatas:

Aiškiai pastebimos tamsesnės ir šviesesnės vietos ant plokščio paviršiaus suteikia įdomesnio apšvietimo vaizdą, o tekstūra išryškinama juodo vamzdelio, supančio monetą dėka.

Iki šiol nei viena nuotrauka nebuvo retušuota, todėl atlikus retušavimą: išlyginus foną už monetos ir jį stipriai užtamsinus bei šiek tiek padidinus kontrastą bei aštrumą rezultatai pateikti žemiau:

manokolekcija.lt

Dar keletas nuotraukų:

manokolekcija.lt

manokolekcija.lt

 

Keletas patarimų pabaigai:

Monetos foną parinkite neutralų, vienspalvį ir kontrastingą monetos atspalviui. Tai padės išryškinti monetą. Juodas, baltas ar pilkas – dažniausiai pasirenkami fonai.

Prieš fotografuojant paruoškite monetas – nuvalykite dulkes ir nešvarumus – reikės mažiau korekcijų ir retušavimo.

Naudokite priartinimo filtrus, makro žiedus ar makro objektyvą – taip galėsite stipriai optiškai išdidinti monetą – matysis daug detalių ir moneta atrodys įdomesnė. Jei neturite nei vieno iš šių priedų – fotografuokite iš kuo arčiau, apkirpkite nuotrauką retušuojant bei paaštrinkite ją.

 

Nepamirškite, Jūsų skelbimai sulauks daug daugiau peržiūrų jei nuotraukos but gražios ir kuo geriau atspindės realų objektą.

 

Sėkmės fotografuojant ir parduodant numizmatiką!

Audrius Merfeldas

www.manokolekcija.lt

palikite komentarą


Top