For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Krepšelis

Krepšelis tuščias

Modelių ir modeliukų kolekcionavimo pradžiamokslis

 

www.manokolekcija.lt blogas porsche modeliukai

Įvairūs transporto, architektūros ar kitų objektų modeliai yra ne vieno kolekcionieriaus ieškomas objektas, leidžiantis turėti dalį istorijos ir technikos evoliucijos tiesiog ant savo lentynos. Ši kolekcionavimo sritis stipriai išpopuliarėjo dar XX amžiaus pradžioje. Vėliau automobilių gamintojai buvo suinteresuoti sužadinti svajones savotiška propaganda – turėk savo svajonių automobilį ant savo lentynos vos už keliasdešimt dolerių, o vėliau šią svajonę galėsi įgyvendinti pirkdamas tikrą. Vaikai nuo mažens žaisdami su automobilių modeliukais nejučia susikuria savo svajonę ir pamėgsta tam tikrą modelį, todėl ilgą laiką, gal net ir dabar tai veikia kaip dalis marketingo. Simbolinius avia modelius su savo logotipais duoda skrydžių kompanijos ištikimiems klientams. Nors modeliukų yra labai įvairių nuo motociklų, aviacijos, laivų, karo mašinų iki įvairių figūrėlių ir architektūros bei pastatų, automobilių modeliukai dažniausia kolekcionavimo sritis.

Pagrindiniai parametrai:

Mastelis

Mastelis vienas iš svarbiausių modeliuko parametrų, žymintis kiek kartų sumažinta kopija yra automobilio modeliukas lyginant su realaus originalo dydžiu. Pradedant kolekcionuoti modelius svarbu pasirinkti Jus dominantį mastelį, nes geriausiose kolekcijose vyrauja tam tikras sistemingumas. Vienas iš dažniausių automobilių modeliukų kolekcininkų pasirinkimas – vienodas mastelis. Visi skirtingų gamintojų ir markių automobilių modeliai bus proporcingi ir palyginami dydžiu.

Dažniausi modelių mąsteliai ir dydžiai:
1/64 Šis mastelis vienas iš pačių mažiausių masiškai platinamuose automobilių modeliuose. Ilgis apie 3 colius. Dažniausiai mažas detalumas, atkartotos tik svarbiausios detalės. Neretai langai daromi nepermatomi, taip nerodant interjero, kurį pagaminti detalų tokių gabaritų būtų pakankamai brangų ir sudėtinga.

1/43 ir 1/32 pats populiariasias tarp kolekcionierių. Tokių modeliukų dydis nuo 4 iki 6 colių. Šis gabaritas nėra itin detalus, tačiau puikus kompaktiškoms namų kolekcijoms, kurios nereikalauja begalės vietos. Be to tai ekonominis variantas, nes didesnių gabaritų modeliukai gerokai brangesni dėl dydžio, detalumo ir papildomų funkcijų (daugiau atsidarančių durelių ir t.t.).

1/24 mastelis atitinka beveik 8 colių modeliuko ilgį ir yra detalesnis už 1/43 ir 1/32 modelius.

1/18 didžiausias modeliukų mastelis naudojamas masiniuose modeliukų gaminiuose, tačiau gabaritai siekiantys 11 colių yra gerokai per dideli didesnėms kolekcijoms. Šie modeliai yra itin detalūs ir pasižymi veikiančiomis lempomis, realistiškomis interjero ir variklio detalėmis įvairių skirtingų medžiagų derinimu.

Durelės, kapotas ir bagažinė

Didesnio gabarito modeliai dažnai turi atidaromą kapotą ar dureles. Ši ypatybė gerokai palengvina modeliuko interjero apžiūrą ir yra ne vieno kolekcionieriaus vertinama, tačiau ir kelia didesnius reikalavimus detalumui.

Medžiagos

Nors modeliuką sudaro keletas medžiagų – guminės padangos, plastikiniai stiklai, metalinės lingės ar amortizatoriai, bet kalbant apie medžiagas visada aktualiausia jo korpusas. Pagrindinės korpuso medžiagos: metalo lydinys, plastikas, kartais keramika, medis ar net stiklas. Jei automobiliukas metaliniu korpusu – dažniausiai naudojamas cinko lydinys vadinamas ZAMAK. Šis akronimas sudarytas iš metalų, sudarančių lydinį vokiškų pavadinimų Zink, Aluminium, MAgnesium and Kupfer (cinkas, aliuminis, magnis ir varis). Šie modeliukai vertinami labiausiai, nes yra kokybiški ir patvarūs. Pigesnis variantas – plastiko korpusas. Šis tipas greičiau apsibraižo, nėra tiek tvirtas ir labiau bijo mechaninių poveikių. Keramikiniai modeliukai nėra detalūs ir dažniau būna vertinami kaip dekoratyvios statulėlės ar taupyklės.

Riboto leidimo modeliai

Riboto leidimo modeliai yra gerokai brangesni dėl savo retumo. Jie išleidžiami nutraukus realių automobilių masinę gamybą. Neretai priekinio numerio skaičius rodo šio modelio pagamintų realių automobilių skaičių. Dažniausiai žymimi limited edition (LE) ar special edition (SE). Toki modeliukai kartais turi atskirus dokumentus įrodančius jų autentiškumą.

Pritaikomi/keičiami modeliai (Custom)

Kai kurie modeliukai turi galimybę keisti savo išvaizdą – jie turi keičiamus ratus, atskiriamas detales perdažymui, bei papildomus aksesuarus, kuriuosgalima uždėti ar nuimti priklausomai nuo poreikio.

Priežiūra

 1. Saugokite modeliukus nuo tiesioginės saulės šviesos. Net ir kokybiški dažai veikiami ilgalaikio UV a ryškios šviesos poveikio blunka.
 2. Laikykite modeliukus stabilioje temperatūroje. Temperatūros svyravimai gali didinti korozijos grėsmę.
 3. Venkite didelės drėgmės aplinkoje. Tai dar viena rūdijimo priežastis.
 4. Saugokite modeliukus nuo dulkių, laikykite dėžutėse arba specialiuose stiklo ar plastiko stenduose. Stiprus dulkėtumas ilgainiui aplips automobiliukų ertmes ir bus sunkiai išvalomas.
 5. Jei modeliukai eksponuojami reguliariai juos valykite. Naudokite minkštas mikropluošto šluostes. Sintetinės šluostės ar šepetėliai gali sukelkti elektrostatiką, kuri dar labiau traukia dulkes, todėl naudokite anglinius ar antistatinius šepetėlius.
 6. Jei profesionaliai kolekcionuojate modeliukus pasirūpinkite jų vaškavimo priemonėmis ( pvz.: https://www.hiroboy.com/The_Brazilian_Wax__Pure_Carnauba_Wax_Model_Wax–product–5047.html ). Vaškas sumažina atmosferos poveikį, gerina dažų atsarumą ir didina blizgumą. Dauguma gamintojų pataria vos atidarius modeliuko pakuotę jį nuvaškuoti. Vėliau papildomas vaškavimas vykdomas kas 3mėn – 12mėn.

Patarimai kolekcininkams

 • Tinkama modeliukų priežiūra padeda ne tik išsaugoti gražią išvaizdą ir kokybę, bet ir išlaikyti vertę – juk kuo geresnio stovio bei kuo senesnis automobilio modeliukas – tuo jis brangesnis.
 • Visuomet išsaugokite originalią pakuotę bei dokumentus jei juos turite.
 • Susikurkite sistemą ir žinokite ko norite. Kolekcionuoti visko neįmanoma, todėl pasirinkite, kas Jus domina labiausiai: gal konkretaus mastelio modeliukai? Tuomet rinksite visus pvz 1/43 mastelio egzempliorius. Gal konkretaus automobilio modelis? Tuomet rinksite viską, kas susiję su tuo modeliu – aksesuarai, skirtingų gabaritų modeliukai ir t.t. Gal istorinių automobilių modeliai, o gal specialaus ar riboto leidimo modeliai su dokumentais.
 • Įsitraukite į kolekcininkų klubų veiklą, čia rasite ne tik pažinčių, bet ir daug galimybių įsigyti naujų egzempliorių.
 • Lengvai ir patogiai pirkite ir parduokite kolekcinius modeliukus https://www.manokolekcija.lt portale, skiltyje modeliukai.

 

Pagrindiniai gamintojai

Nors modeleliukų rinka yra specifinė, tačiau gamintojų gaminančių sumažintas automobilių kopijas yra tikrai daug. Pagrindinis skirtumas rinkos klasės kuriose segmentuojami šie gamintojai. Vieni gamina masinius gaminius, kurie labiau traktuojami kaip vaikų žaislai. Tuomet didelis detalumas, ypač modelio interjere nėra būtinas. Prabangių gamintojų tikslinė rinka – kolekcininkai, todėl šie modeliai labai detalūs, tačiau ir žymiai retesni bei brangesni. Pagrindiniai auto modeliukų gamintojai pagal kokybės klases:

Prabangūs:
Amalgam
Exoto

Premium klasė:
MR Collection
CMC
BBR

Vidutinė klasė:
Autoart
TSM
Kyosho
Spark
Minichamps
Looksmart
Norev
Apex
Ignition
EBBRO

Masinės rinkos gamintojai:
Maisto
Bburago
Greenlight
Welly
Revell
American Muscle
Universal Hobbies

Literatūra

https://www.quora.com/What-are-the-top-brands-of-Diecast-models-Where-can-we-buy-them

Ultimate Hot Wheels Collectors Guide for Beginners // 2016 Edition

Posted by Hobbiestock Collectibles on 2011 m. Kovas 6 d., Sekmadienis

The Art of Collecting Diecast Cars

All cars great and small: How to collect model cars

https://www.ebay.co.uk/gds/12-Tips-for-Collecting-Diecast-Cars-/10000000177633829/g.html

https://www.johnalexpro.com/model-cars/

Top